CookUp Kidos – kulinarne laboratoria dla szkolniaków (9-14 lat)

Warszawa Hoża
CookUp Kidos: kurs kulinarny dla dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Będzie odbywał się w 2 grupach wiekowych: grupa przedszkolna/wczesnoszkolna (5/8 lat) oraz szkolna (9-14) lat.Zajęcia będą odbywały się 1 raz w miesiącu w weekend. W semestrze jesienno-zimowym w niedzielę, a semestrze wiosennym w sobotę. Każde z zajęć będzie poświęcone innemu tematowi i będzie oparte o te same elementy warsztatów (detale poniżej). Łącznie w ciągu roku odbędzie się 8 zajęć. Start kursu: 28.11.

MIEJSCE

Zajęcia będą odbywały się w CookUp Studio, przy ul. Hożej 51 w Śródmieściu w Warszawie. Dla rodziców przywożących dzieci na zajęcia czekać będzie strefa wypoczynkowa i świeża kawa. Dla aktywnych przygotowaliśmy też subiektywny kulinarny i lifestylowy przewodnik po naszym sąsiedztwie.

TERMIN

Zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu. W semestrze jesienno-zimowym w niedzielę, a semestrze wiosennym w sobotę. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 14.00.
Terminy zajęć: 28.11, 19.12, 22.01, 26.02, 19.03, 23.04, 28.05., 11.06

O ZAJĘCIACH

Zajęcia oparte są o stałe elemety tematyczne tj.:
Skills, czyli techniczne umiejętności kulinarne, których dzieci uczą się na każdych zajęciach
Gotowanie, czyli konkretne dania, których dzieci uczą się przygotowywać krok po kroku na danej lekcji
Dyskusja, czyli wspólne omawianie tematu zajęć, by pozwolić dzieciom zobaczyć różne perspektywy na dane zagadnienie oraz poszerzyć horyzonty w myśleniu o kulturze kulinarnej. W tej części zajęć pojawią się kulinarne eksperymenty oraz zagadnienia z dziedziny wiedzy o klimacie, ekologii, odpowiedzialnego rolnictwa oraz zdrowego odżywiania
Zero Waste, czyli jak gotować, aby nie marnować w bardzo praktycznej odsłonie, które dzieciaki będą mogły wykorzystać w swoim codziennym gotowaniu
Relacje, każde zajęcia kończymy wspólnym posiłkiem, który sami przygotujemy i o celebrację, którego sami zadbamy. Wierzymy bowiem, że kultura kulinarna to nie tylko proces gotowania, ale przede wszystkim spotkania przy stole, wspólne rozmowy oraz towarzyszący nam ludzie.

PROGRAM

1. Naleśniki i Spółka (28 listopada 2021 r.)/Danusia Mikulska
Chyba każde dziecko na świecie kocha naleśniki. Na słodko, na słono. Kolorowe, owocowe. Wchodzą o każdej porze. A to z jednej strony historia
o prostocie, z drugiej o cierpliwości. Czy to prawda, że pierwszy zawsze nie wychodzi? Ile trzeba ćwiczyć, by przerzucać naleśniki jak prawdziwy szef kuchni?

Skillsy:
a) Wybijanie jajek, czyli bijemy tyle, aż nauczymy się to robić jak prawdziwi kucharze z Le Cordon Blue
b) Smażenie naleśników: dlaczego nie dotykamy patelni w trakcie smażenia, czemu nie można wylewać ciasta na zimną patelnię, jak zrobić idealne kółka i jak je przerzucać, by były idealnie miękkie

Program:
Zdrowe alternatywy dla dobrze znanych naleśników
* Naleśniki orkiszowe (czyli białą mąkę zamienimy na zdrowszą orkiszową)
* Naleśniki gryczane (1 składnikowe z kaszy gryczanej)
* Naleśniki jaglane (z kaszą jaglaną)

Dyskusja:
– Głosowanie: które naleśniki wyszły najsmaczniejsze, która zdrowa wersja podoba się najbardziej?
– Czy naleśniki można jeść na słono? Z gryczanych przygotujemy francuski obiad.
– Czy naleśniki są z Polski? Czy dzieci w różnych zakątkach świata znają naleśniki? Z czym i jak je jedzą?

Zero Waste: jak wykorzystać skorupki po jajkach? Co zrobić, gdy mam za dużo naleśników?

Bezpieczeństwo w kuchni: O smażeniu: gorąca patelnia i gorący tłuszcz, czyli czemu musimy zachować ostrożność. Co zrobić gdy się oparzymy? Dlaczego tłuszcz nie lubi się z wodą?

Relacje: wspólne nakrywanie do stołu, wybieranie talerzy i sztućców do naleśników, wspólny posiłek, na każdych zajęciach eksperymentujemy czy to w jaki sposób jemy ma znaczenie i czy naleśniki smakują lepiej, gdy je udekorujemy?

2. Dlaczego Święta pachną przyprawami i czy jadalne prezenty są super? (19 grudnia)/Asia Kołodziejska
Grudzień to bezsprzecznie miesiąc pachnący piernikami. To jedyny czas, kiedy można je jeść na okrągło. Ale czy można zrobić gofry, naleśniki lub kakao o smaku piernika? Na grudniowych zajęciach porozmawiamy o tym czym są przyprawy. Będą to jedne z najbardziej zmysłowych zajęć naszego kursu. Będziemy wąchać, smakować, dotykać i badać dlaczego są tak ważne w kuchni. Dowiemy się skąd pochodzą i jaką drogę muszą przebyć, byśmy mogli się cieszyć ich smakiem. Przyjrzymy się też przyprawowym przyjaźniom. Dlaczego jedne z nich się lubią, a inne niekoniecznie. Poznamy też najpopularniejsze mieszanki przyprawowe świata. Sami przygotujemy mieszankę przypraw do pierników, którą zabierzecie do domu i którą będziecie mogli uszlachetnić rodzinne piernikowanie. Postawimy też pierwsze kroki w cukiernictwie i zbadamy jego moc.

Skillsy:
–      Co to jest moździerz i do czego używa się go w kuchni? Dlaczego przyprawy rozścieramy, a nie blendujemy
–      Kulinarna matematyka, czyli potęga liczb w kuchni, o odmierzaniu, ważeniu i pilnowaniu kolejki
–      Praca z mikserem, jakie ma moce i jak sprawić, by był naszym najlepszym kumplem w kuchni
–      Samodzielne przygotowanie i pieczenie ciasta

Program:
Domowa przyprawa do pierników
Zdrowy chlebek bananowy (bez mąki pszennej i bez cukru)

Bezpieczeństwo w kuchni: praca z piekarnikiem, co może pójść nie tak, co zrobić gdy zjemy zbyt ostrą przyprawę.

Zero Waste: eko pogadanka o bananie, skąd do nas przyjeżdża, czemu stał się naszym owocem narodowym? Dlaczego ważne jest by jeść sezonowo
i lokalnie? Co zrobić z czarnymi bananami? Czy banan może zastąpić jajko w przepisach cukierniczych?

Relacje: wspólne nakrywanie do stołu, wspólny posiłek, na każdych zajęciach eksperymentujemy czy to w jaki sposób jemy ma znaczenie i czy nasz bananowy chlebek lub przyprawa piernikowa pięknie zapakowane mogą być świątecznym, jadalnym prezentem dla bliskich.

3. Lepimy pierogi, czyli dlaczego gotowanie to sport zespołowy (22 stycznia)/Patrycja Wąsiakowska
O rytuale wspólnego gotowania. Jak to było kiedyś i jak to jest teraz. Czy gotowanie można porównać do koszykówki, piłki nożnej, ręcznej czy siatkowej. Jak działa kuchnia w dużej restauracji. Kto dowodzi? Jak to wygląda na świecie? Czy są potrawy, które można gotować wspólnie?

Program:
·     Ciasto pierogowe krok po kroku
·     2 nadzienia: na słodko i na słono

Skillsy:
·     Wyrabianie ciasta pierogowego, ręczne zagniatanie ciasta
·     Lepienie pierogów
·     Gotowanie pierogów krok po kroku, czyli czemu pierogi nie lubią być rzucane (eksperyment kulinarny)
·     Garnki, do czego jakie i jak się z nimi zaprzyjaźnić

Zero Waste:
·     #PROTIP: co zrobić, gdy zostanie nam trochę ciasta pierogowego? Czyli patent na szybkie podpłomyki z patelni
·     #Mrożenie jedzenia: pierogi jako najlepsza kuchnia ratunkowa

Dyskusja:
·     Pierogowa mapa świata (chinkali, calzone, dim sum, wonton, samosy, empanadas, pielmieni, manti, tortellini itp.)

Bezpieczeństwo w kuchni: gotowanie w wodzie, na co uważamy, dlaczego
z gotującą się wodą obchodzimy się ostrożnie? Co robimy, gdy się oparzymy, rękawice i ścierki – najlepsi sprzymierzeńcy młodych kucharzy

Relacje:  wspólne nakrywanie do stołu, wspólny posiłek, na każdych zajęciach eksperymentujemy czy to w jaki sposób jemy ma znaczenie? Sprawdzimy czy pierogi smakują lepiej, gdy na stole pojawią się roślinne dekoracje

4. Ryby są super (26 lutego)/Marek Kropielnicki
Z rybami tylko jedno jest pewne – jemy ich zbyt mało. Na zajęciach porozmawiamy sobie o tym dlaczego ryby są super. I czemu nasz mózg bardzo je lubi. Sprawdzimy jakie ryby żyją w morzu, a jakie w jeziorach. Jak również czy z rybnych odpadów można ugotować zupę. Przeprowadzimy też głosowanie na ulubione rybne dania najmłodszych.

Program:
·      Domowy fishburger, czyli najsłynniejszy comfort food świata

Skillsy:
·      Domowa bułka burgerowa
·      Domowy burger rybny
·      Foodparing, czyli dodatki do burgera

Dyskusja:
Dlaczego nasz mózg lubi ryby? Co to są targi rybne? Co to są łowiska? Nasz prowadzący opowie o rybach również z perspetywy osoby, która w wolnym czasie łowi ryby. Jako, że i ryby i frytki lubią sól porozmawiamy sobie o jej roli w kuchni. Dlaczego jej używamy, skąd ją wydobywamy i czemu i czy powinniśmy na nią uważać w swoim codziennym menu. Nie zabraknie też dyskusji o jedzeniu rękami. Skąd się wzięły sztućce na naszych stołach? Sprawdzimy, w których krajach/kulturach w dalszym ciągu zamiast sztućcy używa się rąk.

Bezpieczeństwo w kuchni: o smażeniu na tłuszczu, czyli co może pójść nie tak? Jak sprawdzać temperaturę tłuszczu przy pomocy drewnianej łyżki? Na jakich tłuszczach smażymy i dlaczego tłuszczu nie możemy przypalić? Co zrobić, gdy się oparzymy.

Zero Waste: o tym do czego wykorzystać „rybne odpady” (wywary, sosy) i jak mrozić rybne kotlety

Relacje: wspólne nakrywanie do stołu, wspólny posiłek, na każdych zajęciach eksperymentujemy, czy to w jaki sposób jemy ma znaczenie. Samodzielnie przygotujemy papierowe rożki do burgerów i sprawdzimy jaką moc ma jedzenie rękami.

5. Chałka dla śmiałka! (19 marca)/Michał Lachur
Z okazji Wielkanocy sięgniemy do jednej z najstarszych, wielokulturowych kuchni świata – kuchnię żydowską. Porozmawiamy o jej wielobarwności. Będzie to także okazja do przyjrzenia się jedzeniu w kontekście różnych religii świata (co można, a czego nie można i co się je w Święta w różnych zakątkach świata). Samodzielnie – krok po kroku – przygotujemy tradycyjną drożdżową chałkę. Z kruszonką lub sezamem.

Program:
·     O co chodzi z tymi drożdżami? Czemu lubią ciepło i jak się z nimi zaprzyjaźnić?
·     Tradycyjna chałka z sezamem lub kruszonką
* Pain Perdu, czyli ukochane #zerowastowe danie francuskich dzieci

Skillsy:
·     Ciasto drożdżowe krok po kroku
·     Zaplatanie chałki
·     Nabłyszczanie ciasta drożdżowego
·     Przygotowanie tradycyjnej kruszonki
·     Czemu piekarnik nie lubi wietrzenia

Dyskusja:
* O cierpliwości w kuchni, dlaczego czasem warto trochę poczekać zamiast pójść na skróty – czekamy, pleciemy, czekamy, wrzucamy do piekarnika
i znowu czekamy, wyjmujemy z pieca i znowu czekamy! Ale jak już się doczekamy 🙂
* Co można zrobić z chałki
* Rytuały jedzeniowe w różnych religiach

Zero Waste:
·     #PROTIP: pain perdu z konfiturą, czyli śniadaniowy przysmak znad Sekwany, czy chałkę/inne pieczywo można mrozić? O brytyjskim puddingu chlebowym

Relacje:  wspólne nakrywanie do stołu, wspólny posiłek, na każdych zajęciach eksperymentujemy czy to w jaki sposób jemy ma znaczenie, sprawdzimy czy pięknie nakryty stół pozwala dobrze rozpocząć dzień
i wprawić nas w bajkowy nastrój

6. Pasta i Basta (23 kwietnia)/Marek Kropielnicki
Gdyby urządzić konkurs na najbardziej ukochane przez dzieci danie to byłby zdecydowanie w ścisłej czołówce. Makaron. Produkt idealny. Na słono, na słodko, na jak kto lubi. Na zajęciach samodzielnie ukręcimy makaron i przygotujemy prawdziwą włoską ucztę.

Program:
·      Samodzielnie przygotowany makaron z tradycyjnym sosem pomidorowym i parmezanem
·      Poeksperymentujemy z różnymi kształtami makaronu

Skillsy:
·      Zagniatanie ciasta makaronowego
·      Wykrajanie różnych kształtów makaronu
·      Krojenie warzyw
·      Samodzielne przygotowanie sosu (w tym praca z patelnią)

Dyskusja:
Poznamy różne makarony rodzaje makaronu i przygotujemy makaronową mapę świata. Porozmawiamy o szczęściu w kuchni, czyli o tym czym jest comfort food.

Bezpieczeństwo w kuchni: gotowanie makaronu – co może pójść nie tak, krojenie ciasta makaronowego – na co uważać, bezpieczna obsługa patelni krok po kroku, popularne patelniane mieszadełka, czyli dlaczego nie skrobiemy patelni widelcem.

Zero Waste: czy makaron bądź ciasto makaronowe można mrozić? Co można zrobić z za dużą ilością ciasta makaronowego.

Relacje: wspólne nakrywanie do stołu, wspólny posiłek, na każdych zajęciach eksperymentujemy, czy to w jaki sposób jemy ma znaczenie. Samodzielnie przygotujemy prawdziwą włoską ucztę. Nie zabraknie motywu z biało-czerwoną kratką.

7. Podpłomyki fiki miki (28 maja)/Michał Kępiński
Po kulinarnej wycieczce do Włoch przeniesiemy się nad Wisłę, by sprawdzić co wspólnego ma włoska pizza z polskim podpłomykiem. Będzie to też okazja do rozmowy o prostocie w kuchni. Dlaczego jakość składników i to skąd pochodzą ma znaczenie? Sprawdzimy czym jest sezonowa kuchnia i po raz kolejny dowiemy się dlaczego warto jeść to, co rośnie/uprawia się w naszej szerokości geograficznej o określonych porach roku.

Program:
Podpłomyki, na wytrawnie i na słodko

Skillsy:
·      Przygotowanie ciasta na podpłomyki (+ odmierzanie składników, mierzenie)
·      Wałkowanie
·      Dobieranie dodatków do dań
·      Pieczenie w piekarniku/na patelni

Dyskusja
O kuchni prostej, czyli dlaczego, gdy mamy 2-3 składniki warto, by były najwyższej jakości. Co to znaczy, że produkt jest lokalny. Dlaczego warto jeść sezonowo. Porozmawiamy też o targach i bazarach jako elementach kultury kulinarnej. Przyjrzymy się zarówno najsłynniejszym targowiskom świata, jak i tym, które mamy w swoim sąsiedztwie.

Bezpieczeństwo w kuchni: o tym jak obchodzimy się z piekarnikiem i patelnią raz jeszcze.

Zero Waste: podpłomyki jako element kuchni ratunkowej, gdy np. zabraknie nam pieczywa, czy ciasto na podpłomyki można zamrozić.

Relacje: wspólne nakrywanie do stołu, wspólny posiłek, na każdych zajęciach eksperymentujemy, czy to w jaki sposób jemy ma znaczenie. Samodzielnie przygotujemy podpłomykową ucztę i sprawdzimy czy jedzenie na drewnianej „zastawie” ma moc.

8. Balkonowy ogród (11 czerwca) Danusia Mikulska
Na dzień Mamy, Taty i Dziecka oraz jako finałowe zajęcia kursu sadzimy balkonowe tematyczne ogrody, którymi będziemy opiekować się podczas wakacji (doniczka pizza, doniczka moja ulubiona zupa, doniczka lemoniada, doniczka sos do makaronu itp.) Wspólnie zrobimy pyszne ziołowe pesto, które zjemy z przygotowanym na zajęciach Pasta i Basta makaronem
i ziołową lemoniadą. W wolnych chwilach porozmawiamy sobie o miejskim ogrodnictwie, pszczołach i dbaniu o zielone przestrzenie w swoim sąsiedztwie. UWAGA! Zajęcia mają charakter rodzinny. Rodzice biorą udział w zajęciach. Jeśli pogoda pozwoli zajęcia odbędą się w plenerze (np. zaprzyjaźnionej hodowli ekologicznych ziół).

PROWADZĄCY
Zajęcia będą prowadzili doświadczeni szefowie kuchni, na codzień prowadzący zajęcia w CookUp oraz doświadczeni pedagodzy zajmujący się kreatywną pracą z dziećmi. Chcemy dać możliwość poznania wielu ciekawych „dorosłych“, poznania ich historii oraz ich spojrzenia na sztukę kulinarną.

Michał Kępiński: gotował m.in. w KOKS (1 gwiazdka Michelin, Wyspy Owcze) czy Maaemo (3 gwiazdki Michelin, Oslo). Miłośnik i znawca fermentacji. Od kilku lat wydaje kolacje degustacyjne na Łotwie. W CookUp prowadzi zajęcia Knife Skills, ABC Fermentacji oraz ABC Woka.

Marek Kropielnicki: urodzony i wychowany w Wielkiej Brytanii doświadczony szef kuchni. Pracował m.in. jako Sous Chef restauracji SENSES (1 gwiazdka Michelin). Tata 2 Billego i Jacka. W CookUp prowadzi zajęcia z ryb i owoców morza, francuskich makaroników oraz kuchni indyjskiej.

dr Danuta Mikulska – polonistka, pedagog, twórczyni metody Bobomigi, współtwórczyni kultowego Klubu Koko dla najmłodszych, nauczyciel Liceum Chocimska, wielbicielka lasu i języków migowych Mama Leny i Sary.

Joanna Kołodziejska – doświadczona pedagożka, współtwórczyni kultowego Klubu Koko i autorskich zajęć dla najmłodszych. Mama Natalii, Matiego, Karima i Timura.

Patrycja Wąsiakowska – znana z programu Top Chef, utalentowana
i doświadczona szefowa kuchni. Przez lata stała za sterami Starej Kuźni na Mazurach i Cafe Zielony Niedźwiedź. W CookUp prowadzi zajęcia
z wołowiny, jagnięciny i burgerów. Mama Bianki i Gucia.

Michał Lachur – roślinny szef kuchni. Zafascynowany medycyną żywienia
i zdrowym odżywianiem. W Jego kuchni ważne jest nie tylko co, ale
i dlaczego trafia do garnka. W CookUp prowadzi zajęcia z kuchni wegańskiej, Wegańską Akademię Kulinarną oraz autorski Wegański Kurs Cukierniczy, na którym uczy jak przygotowywać zdrowe słodycze bez glutenu, cukru oraz nabiału.

KOSZT
Kurs będzie składał się z 8 zajęć i finałowej lekcji rodzinnej (w sumie
8 spotkań). Koszt kursu to 1600 zł.

NIEOBECNOŚCI
Ze względu na kameralny charakter kursu i formułę zajęć – nie będzie możliwości odrabiania pojedynczych zajęć w starszej/młodszej grupie
w przypadku nieobecności.

INSPIRACJE
Na każdych zajęciach dzieci otrzymają dodatkowe inspiracje, odnośniki do materiałów, które pozwolą im zgłębić dany temat: ciekawe książki, linki do materiałów dodatkowych, reportaże, czy kuliarne eksperymenty oraz dodatkowe przepisy.

LICZBA UCZESTNIKÓW
12 osób.

Prowadzący

CookUp Dla Dzieci i Młodzieży

Michał Kępiński, Marek Kropielnicki, dr Danuta Mikulska, Joanna Kołodziejska, Patrycja Wąsiakowska, Michał Lachur

Zobacz warsztaty prowadzącego

Poznaj CookUp

CookUp Studia Kulinarne

CookUp to przede wszystkim dwa studia kulinarne – w Warszawie i Poznaniu, w których odbywają się warsztaty dla osób indywidualnych, pokazy, prezentacje, konferencje kulinarne dla firm oraz prywatne śniadania, obiady i kolacje z gotowaniem na żywo, jak również sesje zdjęciowe oraz wydarzenia integracyjne.

CookUp Talents i CookUp Fundacja

CookUp zajmuje się również promowaniem talentów kulinarnych (CookUp Talents) oraz edukacją na temat zdrowego odżywania się mam i ich dzieci oraz kobiet w ciąży, aktywizacją seniorów poprzez warsztaty kulinarne, oraz innymi projektami społecznymi (CookUp Fundacja).

Studio Warszawa Hoża

ul. Hoża 51, 00-681 Warszawa

Jak dojechać?

Metro

Stacja Centrum, następnie pieszo 800 metrów, około 12 minut

Tramwaj

Przystanek Koszykowa (od ul. Chałubińskiego), Przystanek Dw. Centralny (od Al. Jerozolimskich), Przystanek Hoża (od. ul. Marszałkowskiej)

Autobus

Przystanek Koszykowa (od ul. Chałubińskiego), Przystanek Dw. Centralny (od Al. Jerozolimskich), Przystanek Hoża (od. ul. Marszałkowskiej)

Opinie o warsztatach

Uczestniczyłam w warsztatach w CookUp trzykrotnie. Były to wspaniałe, inspirujące spotkania, na których poznałam nowych, ciekawych ludzi. Poza tym, za każdym razem, było dużo wiedzy przekazanej przez prowadzących, ale co najważniejsze, wspaniałe dania, które później gotowałam też w domu.

Sonia

Miałem przyjemność uczestniczyć w warsztatach Knife Skills. Dużo pożytecznych umiejętności posługiwania się nożem w kuchni, dzięki którym przygotowywanie produktów do gotowania - m.in. krojenie, siekanie, rozdrabnianie idzie mi dużo sprawniej i szybciej.

Tomasz

Najczęstsze pytania

Jak mam się ubrać na warsztaty?

W miarę możliwości ubierz się wygodnie, a przede wszystkim włóż wygodne buty, dzięki czemu nie zmęczy Cię tak bardzo długie stanie przy wyspie do gotowania. Gotowanie to przyjemność, ale też dużo fizycznej pracy :) Na czas warsztatów dostaniesz fartuch kucharski, także nie musisz się martwić o ubrudzenie się w trakcie gotowania.

Czy muszę przyjść na warsztaty wcześniej, przed godziną ich rozpoczęcia?

Nie musisz pojawiać się dużo wcześniej. Kilka minut przed warsztatami w zupełności wystarczy. Zostaw sobie jednak minimalną ilość czasu, żeby się nie spóźnić i nie stracić informacji organizacyjnych na początku warsztatów. Warsztaty startują punktualnie do godzinie określonej w opisie zajęć.

Czy muszę coś zabrać ze sobą?

Nie musisz nic ze sobą zabierać. Zapewnimy Ci wszystko, co jest potrzebne do wzięcia udziału w warsztatach - akcesoria do gotowania, przepisy na przygotowywane podczas warsztatów dania, żebyś mogła/mógł je odtworzyć w domu, ołówek do sporządzenia własnych notatek oraz kawę, herbatę i wodę :)