Przejdź do treści

Sezon ogórkowy czas start! Recepta na idealne kiszone ogórki!

Kiszone ogórki nie mają sobie równych. Są prawdziwym super bohaterem w naszej diecie. Poprawiają odporność, oczyszczają organizm z toksyn, dobrze wpływają na skórę, paznokcie oraz włosy, a także pomagają w procesach przemiany materii. Ich przygotowanie zajmuje zaledwie chwilę, ale jak to z tradycyjnymi produktami bywa, co dom – to obyczaj. Nasz ekspert od procesów fermentacji Michał Kępiński (KOKS/2 gwiazdki Michelin, Maaemo/3 gwiazdki Michelin) przygotował dla Was kilka złotych zasad, które pomogą Wam przygotować perfekcyjne kiszone ogórki w domowym zaciszu.

1. Słoiki nie mogą być uszczerbione ani pęknięte. Nakrętki nie mogą nosić śladów rdzy. Sprawdź to dokładnie!

2. Przed użyciem nalej do słoika wodę i zakręć nakrętką. Potrząsaj nad dłonią. Jeśli pojawi się woda, musisz wymienić nakrętkę.

3. Przed użyciem wyparz słoje. Niezależnie od tego czy używasz nowych czy już wcześniej używanych.

4. Kupuj ogórki ze sprawdzonego źródła, aby mieć absolutną pewność co do ich jakości. Szukaj lokalnych rolników na osiedlowych bazarkach.

5. Kupuj jak najmniejsze gruntowe ogórki.

6. Sprawdź czy ogórki nie mają zapachu pleśni lub widocznych jej śladów na skórce. Wszelkie uszkodzenia lub zawilgocenia na skórce eliminują ogórki do przeznaczenia ich na kiszonki.

7. Dokładnie umyj ogórki i zioła pod zimną, bieżącą wodą. Nie musisz obcinać końcówek ogórków. Sprawdź jedynie czy mają świeży, lekko słodki smak.

8. Ogórki lubią pikantne dodatki, więc nie bój się używać dużych ilości chrzanu, imbiru, czarnej gorczycy, czosnku czy nawet chilli. Chrzanu i imbiru nie trzeba obierać przy wykorzystywaniu ich do kiszonek.

9. Solankę przygotuj z zimnej wody – najlepiej mineralnej. Do 1 l wody dodaj 1 łyżkę stołową (25 g) soli. To czy użyjemy soli jodowanej lub nie, czarnej, himalajskiej czy kłodawskiej nie wpływa na jakość fermentacji. Witaminy nie lubią wysokich temperatur. Zalewanie ogórków wrzącą zalewą mija się z celem, ponieważ zabijamy wówczas wiele pożytecznych mikroelementów.

10. Dodatki smakowe jak koper, czosnek, chrzan czy liście wiśni najlepiej ułożyć na dnie słoika.

11. Ogórki układaj luźno na dodatkach. Jeśli ogórki będą ułożone bardzo ciasno ze sobą w słoiku – będą wiotkie.

12. Zalewa (solanka) nie musi dokładnie zakrywać ogórków. Ważne, aby przez pierwsze 3-4 dni dwa razy dziennie poruszać słoikami, aby równo rozprowadzić bakterie fermentacji mlekowej.

13. Jeśli lubisz ogórki kiszone i jesz je często, przygotuj je w mniejszych słoiczkach (500 – 900 ml). Te na zupę czy do późniejszego wykorzystania w większych (2,5 – 5 l).

14. Kiszonki nie lubią wysokich temperatur, więc – w miarę możliwości – trzymaj je w chłodnym miejscu. Po otworzeniu słoika zjedz jego zawartość w ciągu 2 tygodni. Otwarte kiszonki przechowuj w lodówce.

15. Biały nalot nie świadczy o zepsuciu – to po prostu obsuszone bakterie fermentacji mlekowej. Jeśli zaś ogórki mają śluzowatą konsystencję lub są pokryte zieloną, różową, czarną lub niebieską pleśnią wówczas trzeba je wyrzucić.

16. Fermentacja jest dzikim procesem. Nie zdziw się jeśli na kilka słoików z kiszonkami jedne zaczną fermentować szybciej, a inne wolniej.

17. Nie zniechęcaj się jeśli coś pójdzie nie tak. Tak jak wszystko – wymaga praktyki.

To, co kisimy?

Jeśli podobał Ci się nasz poradnik, daj nam znać w komentarzu, zostaw lajka lub wrzuć zdjęcie ze swoich kiszonkowych historii 🙂
@cookup_studio #cookupsummer

Dodaj komentarz